![Mpora__N_138](/images/stories/Apoviosantes/Mpora__N_138.jpg)
Η Νίκη ήταν γεννημένη το 1922 και ήταν το τρίτο από τα πέντε παιδιά του Χρίστου Στρίκου. (Παρασκευάς, Αγγελική, Νίκη, Ηλίας, Γεωργία) από τα οποία μόνο η Αγγελική είναι ακόμη στη ζωή.
Ήταν παντρεμένη με το Θοδωρή Ηλία Μπόρα (απεβίωσε προ 2 ετών), με το οποίο απέκτησε τον Ηλία και το Χρίστο που μένουν στην Αθήνα, είναι παντρεμένα και έχουν 2 παιδιά το καθένα. Μεγάλωσε στο χωριό, δούλεψε σκληρά όπως όλες οι γυναίκες του χωριού, μεγάλωσε τα παιδιά της με ηθικές και Χριστιανικές αρχές και αξιώθηκε να τα ιδεί επιτυχημένα και καλά αποκατεστημένα με τις δικές τους οικογένειες. Στις αρχές της δεκαετίας του 60, η οικογένειά της έφυγε από το χωριό, όπως πολλές οικογένειες και εγκαταστάθηκε στην Αθήνα, στο Ίλιο. Εκεί άφησε και την τελευταία της πνοή.
Η Νίκη ήταν καλοσυνάτη γυναίκα, χαρούμενη και με ιδιαίτερη φροντίδα για την οικογένειά της. Τα παιδιά της, της συμπαραστάθηκαν μέχρι το τέλος της ζωής της και της παρείχαν όλες τις ευκολίες.