του Συνδέσμου των απανταχού της γης Σερβαίων «Η Κοίμηση Της Θεοτόκου».
www.servou.gr - Σέρβου Αρκαδίας: Ένα γραφικό, παραδοσιακό χωριό...
Αυτό το μοναδικό, το εξαίρετο χωριό αναγνωρίζει τις προσπάθειες, τους κόπους, το ενδιαφέρον, την αγάπη των συμπατριωτών μας:
1. Ηλία Θεοδ. Χειμώνα2. Χρήστου Ι. Μαραγκού3. Θεοδώρου Γ. Τρουπή4. Χρήστου Ευθ. Δημητρόπουλου,
Αναγνωρίζει την προσφορά τους, το έργο τους και τους συγχαίρει ! Συγχαίρει τους πρωταγωνιστές, τους πρωτεργάτες, τους οραματιστές !Συγχαίρει αυτούς που έδωσαν χαρτί και μολύβι στους πατριώτες για να γράψουν τα ... «άπαντα», του χωριού τους.Σ´ αυτούς που ανέδειξαν, τους αγωνιστές, τους πολεμιστές, τους πεσόντες πατριώτες στους διαφόρους αγώνες του Έθνους.Σ' αυτούς που έδωσαν χώρο για ανάπαυση των Αθανάτων του χωριού.Που μνημόνευσαν Σερβιώτισσες και Σερβιώτες.Που ανέδειξαν ιστορικούς τόπους και καθηγιασμένους Χώρους.Που καθιέρωσαν την 10 Μαΐου 1826, ως την μεγαλύτερη μέρα του χωριού, ημέρα αποδόσεως τιμών στους ήρωές μας, ημέρα εθνικής επάρσεως, τοπική Εθνική Επέτειο.Που μας έδωσαν πολλά και μας θύμισαν περισσότερα ! Που άπλωσαν τόσο πολύ το χωριό, ώστε να μας χωράει όλους, τα κατάφεραν και το έφεραν πολύ κοντά μας, το έβαλλαν στα σπίτια μας, για εύκολες επισκέψεις, για σύντομες περιηγήσεις και το κυριότερο για επιλεκτικές, κατά την κρίση μας, αναζητήσεις . . . Κάθε ένας μας, κάθε φορά που επισκέπτεται την ιστοσελίδα, τους απευθύνει κι΄ ένα ευχαριστώ. Τους απευθυνει ένα ευχαριστώ κι' εύχεται κάθε μέρα και περισσότεροι να... ξεφυλλίζουν, να διαβάζουν, να περιηγούνται το έργο τους.
Το αξίζει το ιστορικό Σέρβου !
Χρήστος Αθ. Μαραγκός, Υποστράτηγος ε.α
♥♥♥
Δυό λόγια από την ιστοσελίδα.
Ευχαριστούμε τον στρατηγό ε.α. Χ. Αθ. Μαραγκό για τα καλά του λόγια. Νομίζουμε όμως πως υπερβάλλει. Εμείς απλά κάναμε αυτό που θεωρούσαμε σωστό και χρέος για το χωριό μας και τους πατριώτες. Η όποια αξία της ιστοσελίδας οφείλεται κατά κύριο λόγο στους πατριώτες, που μας έστειλαν κείμενα και φωτογραφίες για ανάρτηση. Ελπίζουμε να συνεχίσουν να μας στέλνουν με τον ίδιο ζήλο και εμείς θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό.
Σε ευχαριστούμε αγαπητέ στρατηγέ και για τα ιστορικά και άλλα κείμενα που μας έστειλες, τα οποία έφεραν στο φως της δημοσιότητας την άγνωστη και μακραίωνα ιστορία του Τόπου μας. Περιμένουμε και άλλα κείμενα που διαθέτεις.